Конфлікт має не лише негативне, але й позитивне. Адже врешті ми можемо вирішити проблему, з’ясувати ситуацію, подолати суперечності та непорозуміння. Те, яким буде наслідок конфлікту, значною мірою залежить від того, як ми поводимося в конфліктній ситуації: чи думаємо лише про власні інтереси, чи здатні враховувати інтереси іншого. Дізнатися, який стиль твоєї поведінки в конфліктних ситуаціях, допоможе класифікація, запропонована У. Томасом і Р. Х. Кілменом.
Якщо ти наполегливо переконуєш інших в своїй правоті і будь-що прагнеш домогтися свого, ти «акула» (конфронтація, «я виграю - ти програєш»). Якщо ти намагаєшся шукати рішення, що задовольнило б обидві сторони конфлікту, ти «сова» (співробітництво, «я виграю - ти виграєш»). Якщо під час конфлікту інколи жертвуєш власними інтересами заради інтересів іншого, поводишся як «ведмедик» (поступливість, «ти виграєш - я програю»). Якщо ж ти шукаєш компроміс і поступаєшся, коли інші теж чимось поступляться, ти - «лисиця». Інколи варто бути й «черепахою» - уникати конфліктних ситуацій і намагатися, аби вони нас не стосувалися. Причиною виникнення конфліктів часто є нав’язування своєї думки, зверхнє ставлення, погрози, зауваження, насміхання, звинувачення, неправда, агресивна поведінка, егоїзм, а часом навіть бездіяльність.
ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ, ЯКІ ДОПОМОЖУТЬ НЕ ПРОВОКУВАТИ КОНФЛІКТ
- Будь доброзичливим.
- Пояснюй іншим свої слова, переконання та вчинки.
- Не принижуй та не ображай співрозмовників.
- Не вимагай беззаперечного виконання своїх бажань та прохань.
- Поводься спокійно та впевнено, говори стримано, уникай багатослів’я.
- Не відповідай агресією на агресію.
- Намагайся зрозуміти позицію та причини поведінки співрозмовника.
ДВОЄ ДРУЗІВ
Одного разу двоє друзів посперечалися, і один вдарив іншого по щоці. Перший відчув біль, але нічого не відповів, мовчки написавши на піску: «Сьогодні мій найкращий друг вдарив мене по щоці». Після цього вони продовжили свій шлях пустелею і натрапили на оазу, де вирішили скупатися. Той, кого вдарили по щоці ледь не втонув, але найкращий друг врятував його. Прийшовши до тями, порятований висік на камені: «Сьогодні мій ліпший друг врятував мені життя!».
Звівши очі на друга рятівника він пояснив:
- Коли хто-небудь тебе ображає, треба написати про це на піску, аби вітер якнайшвидше усе зітер. Але, коли хто-небудь робить нам добро, ми повинні висікти це на камені, щоб вчиняли так само й інші.
Немає коментарів:
Дописати коментар